izmir-nakliyat-02

Yeni Eve Taşınmadan Önce Yapılması Gerekenler

Evden eve nakliyat çok sık yapmadığımız işlerden biridir. Buna rağmen gündemimize geldiğinde stres düzeyimizi zıplatmaktadır. Birçok belirsizlik ile karşı karşıya olmak bizi endişeye sürüklüyor. Bu stresimizin bize zarar vermemesi için yeni eve taşınmadan önce dikkatli bir planlama yapılması bizi ferahlatacaktır. Yeni eve taşınmadan önce yapılması gerekenler konusunda size yardımcı olması için aşağıdaki dokümanı hazırladık. Kullanırsanız taşınmanızın stresini azaltacağı gibi beklenmedik durumlarla karşılaşma ihtimalinizi de kat be kat azaltacaktır.

İki Hafta Önce
Sizi yeni evinize taşıyacak olan evden eve nakliyat firmalarından teklif almaya başlayın. Şehir içi taşınmalarda doğru firmayı yanlışların arasında ayıklayıp çıkarmak için bir hafta yeterli olabilir. Ancak şehirlerarası ev taşımalarında iki hafta öncesinden işe başlamak daha yerinde olacaktır. Şehirlerarası taşınmalarda sizi bekleyen en önemli risk nakliyecinin sizin eşyalarınızı başka nakliyeciye komisyon karşılığı devretmesidir. O riski almayın. Neden mi? Çok riskli, bunu bilin. Örneklerle yazıyı uzatmak istemiyorum.

Mutlaka nakliyeciniz ile bir Evden Eve Nakliyat Sözleşmesi yapın, sözleşmeye imza atan kişinin yetkili olup olmadığını kontrol edin. Size firmayım diye gelen nakliyecilerin çoğu aslında anladığımız manada limited ya da anonim şirket değildirler. Dolayısıyla onlardan imza sirküleri talep etmek anlamsız olabilir. En azından imza atan kişinin kamyon sahibi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sözleşmemize kamyon plakasını yazmayı da ihmal etmiyoruz.

Nakliyeciniz ile fiyat ve şartları konuşurken onu en doğru şekilde bilgilendirin, binanın kat durumu, asansörün kullanım durumu, ağır eşyalarınızın adetleri ve kamyonun binaya yanaşıp yanaşamayacağı gibi bazı detayları aktarmazsanız nakliyecinin eline taşınma günü itiraz üretmek ve fiyat arttırmak için bahane vermiş olacaksınız.

Evden eve nakliyat sözleşmesi yapmadan ve firma sahibinin imzasını almadan kapora ödemeyin. Gerekli teminatlarınızı aldıktan sonra kapora ödemeniz nakliyecinin sizi atlatmaması gününde gelip taşınmanızı gerçekleştirmesi için faydalı olabilir. Siz daha sonra anlaştığınız nakliyeci ile taşınmaktan vazgeçerseniz kaporanız yanar. Kaparo miktarı için taşınma ücretinin 10% uygun bir miktar olarak düşünülebilir.

Evden eve taşınmak bizim evimizdeki kullanılmayan eşyalardan kurtulmamız için altın bir fırsat oluşturmaktadır. Yeterli zamanımız varken götürmeyi düşünmediğimiz eşyalarımızı diğerlerinden ayıklamakla işe başlayabiliriz. Hepimizin evlerinde uzun süredir kullanmadığımız ancak ne olmaz, ne olmaz deyip elimizin altında tuttuğumuz bir sürü eşya bulunmaktadır. Kurtulalım onlardan gitsin. Kullanmadığımız ancak piyasa değeri olan eşyalarımız için gittigidiyor.com vb. sitelerden satış ilanı vererek onlardan kurtulabiliriz.

İki hafta öncesinden sadece kıyafetlerinizin bir kısmını ve sık kullanmadığınız özel eşyanızı paketleyin, diğer eşyalar için beklemeniz daha doğru olur. Eşyaların çoğunu paketlediğiniz zaman evde yaşamanın konforu çok düşüyor. Biz tecrübe edindik siz edinmeyin.

Şehirlerarası evden eve taşınmalarda kendi aracınız ile yeni adresinize gitmeyip, otobüs, tren ya da uçak kullanacaksanız. Rezervasyonunuzu yapın, bildiğiniz gibi seyahat fiyatları son güne yaklaşıldıkça artmaktadır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Rezervasyon yapmadan önce mutlaka nakliye firmanızla bir evden eve nakliyat sözleşmesi yapın. Aksi takdirde size söz veren nakliyecinin taşınma günü ortalıkta görünmemesi ve telefonuna da ulaşılmaması riski ile karşılaşabilirsiniz. Nakliyat firmasının önünüze koyacağı sözleşme sizi korumaz. İnternette sizi koruyacak şekilde hazırlanmış sözleşmeler var. Kolaylıkla ekrandan doldurup yazdırabilirsiniz. Böylece siz kendi sözleşmenizi nakliyecinin önüne koymuş olursunuz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir